Skip links

Tkaniny otaczają nas dosłownie wszędzie, korzystamy z nich niemal przez całą dobę w postaci ubrań, bielizny, piżam, ręczników, pościeli, tekstyliów domowych, tkanin obiciowych mebli, etc. Mamy z nimi kontakt na wiele sposobów i w rożnych sytuacjach. Większość tkanin ma bezpośredni kontakt ze skórą.

Nasze produkty są czyste i wolne od chemicznych i toksycznych substancji. Pochodzą z upraw ekologicznych objętych certyfikatem GOTS, co potwierdza organiczność już na etapie uprawy i hodowli bawełny.

Ziemia używana do sadzenia naturalnych nasion jest wolna od chemii i nawozów sztucznych. ponieważ bawełnę ekologiczną nawozi się i zabezpiecza przed szkodnikami metodami i substancjami naturalnymi, znanymi od wieków np.: owadobójczy czosnek, kwas cytrynowy, papryczki chilli czy pożyteczne owady. Dzięki ręcznemu odchwaszczaniu czy ręcznym zbiorom, bawełna jest czystsza i pozbawiona oleju z nasion, co podnosi koszty uprawy, ale pozawala ominąć chemiczny proces czyszczenia.

Proces tkania zależy od rodzaju tkaniny

Pierwsze wyroby przypominające tkaninę pochodzą sprzed 8 tysięcy lat. Były to plecionki z trawy, pnączy, skór zwierzęcych. Tkaniny przypominające te dzisiejsze powstały zdecydowanie później, w czasach starożytnych.
Proces tkania zależy od rodzaju tkaniny. Przędza, z której tkany jest materiał, pozyskiwana jest z roślin (len, bawełna, konopie), zwierząt (wełna), owadów (jedwab). Dawnej cały proces tkania był naturalny, tkaniny były tkane na krosnach. Dziś cały proces produkcji tekstyliów jest przemysłowy, a większość tkanin jest sztuczna, plastikowa i nafaszerowana chemią. Do produkcji np.: konwencjonalnej bawełny, która jest modyfikowana genetycznie, używa się wiele toksycznych substancji (m.in. metale ciężkie), które kumulują się we włóknach. W procesach prania, wybielania czy zabezpieczenia tkaniny stosuje się przemysłowo chlorowe wybielacze, parafiny, czy formaldehyd, który jest środkiem działającym toksycznie.