Skip links

Wyjątkowość naszych produktów polega na tym, że farbowane są naturalnie przy użyciu ziół oraz różnych części roślin w tym liści, nasion, kory, korzeni. Natura dzieląc się z nami swoim bogactwem pozwala uzyskać barwnik z niemal z każdej rośliny. Niektóre z nich w farbiarstwie używane są już od starożytności, wśród nich mamy: indygowca, marzannę barwierską, granat, kurkumę, migdałecznik chebułowiec, drzewo sandałowca i wiele innych, które oprócz właściwości pigmentacyjnych mają udowodnione naukowo pozytywne działanie dla ludzkiego zdrowia.

W przyrodzie występuje ponad 2000 gatunków roślin barwierskich. Obecnie wykorzystuje się tylko ok. 300 gatunków m.in.: w przemyśle spożywczym, tekstylnym, kosmetycznym oraz w medycynie naturalnej.

Barwniki naturalne pozyskuje się przede wszystkim w wyniku gotowania lub fermentacji i do tego celu używa się całych roślin lub ich części: korę, korzeń, owoce, kwiaty, łuski, liście, drewno.

Paletę kolorów, którą można z nich uzyskać to m.in.:
– karoteny (żółty, pomarańczowy, czerwony, fioletowy)
– kurkumina (żółty, pomarańczowy)
– chlorofil (zielony)
– antocyjany (beżowy, żółty, czerwony, niebieski)

Najłatwiej uzyskać gamę kolorów żółtych i czerwieni. Najtrudniej kobaltowy niebieski oraz głęboką czerń – w tym celu wykorzystuje się najczęściej minerały. Naturalny kolor zielony jest trudny do utrwalenia. Do farbowania tkanin od wieków używano, obok roślin i minerałów, owady (np. czerwiec) oraz skorupiaki, z których otrzymywano niezwykle cenioną za swą trwałość purpurę.

Naturalne metody barwienia

Dzisiejszy przemysł tekstylny wyparł naturalne metody barwienia, które są pracochłonne i długotrwałe na rzecz trwałych barwników i łatwo pozyskiwanych, ale za to trujących i szkodliwych . Odchodząc od tradycji naszych przodków utraciliśmy wiele cennych wartości, które dają nam naturalne tkaniny i ich barwienie. Dziś do barwienia bawełny konwencjonalnej, ale również tej określanej jako ekologicznej, w celu obniżenia kosztów, stosuje się chemiczne barwniki, które podczas noszenia w kontakcie ze skórą przedostają się do organizmu. Niektóre barwniki są wysoko alergizujące oraz szkodliwe dla zdrowia – po prostu zatruwają ciało. I ta kwestia dotyczy nie tylko małych dzieci, ale nas wszystkich. Obecnie używa się ok. 4000 kolorów w produkcji tkanin i kolejnych kilka tysięcy środków chemicznych pomocniczych. Coraz większa ilość trucizn, z którymi organizm przestaje w końcu sobie radzić i je na bieżąco usuwać, powoduje w dłuższej perspektywie czasu różne problemy zdrowotne. Barwiona chemicznie odzież i pozostałości chemiczne uwięzione w nitkach tkaniny min. podnoszą ryzyko podrażnienia skóry, wysypki, a nawet bóle i zawroty głowy.

Syntetyczne barwniki i cała chemia używana przy barwieniu, obróbce oraz zabezpieczeniu i utrwaleniu kolorów wraz z odpadami poprodukcyjnymi dostaje się do środowiska, do wody, powietrza i ziemi, a następnie do organizmów zwierząt i ludzi. W ten sposób cały ekosystem jest zaburzany, a często wręcz całkiem zniszczony.

Tylko naturalne barwniki

Nasze produkty są naturalnie farbowanie przy użyciu ziół, liści, nasion, kory, korzeni takich jak kurkuma, marzanna barwierska, granat, indygo, migdałecznik chebułowiec, itp., które mają wiele zalet dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Używanie roślin o właściwościach leczniczych i barwiących jest jednym z najcenniejszych darów, które kiedyś były wykorzystywane przez naszych przodków. Właściwości lecznicze takich ziół są bardzo szerokie, pomagają w leczeniu wielu chorób m.in.: chorób skóry, układu krwionośnego, moczowego, oddechowego, trawiennego, dolegliwościach kobiecych, obrzękach, zatruciach, cukrzycy, anemii, działają ściągająco, bakterio – oraz grzybobójczo i wiele innych.
Takie ubrania są miękkie, delikatne, nie podrażniają skóry, dróg oddechowych czy oczu. Są przyjazne dla ludzi i środowiska. Poza tym są wzbogacone o aloes i składniki pielęgnujące naszą skórę.

Rośliny, z których pozyskujemy nasze kolory:

Roślina

Kolor

Właściwości

Migdałecznik chebułowiec

odcienie szarości, beży i zieleni

Haritaki czyli “Owoc długiego życia” ma działanie przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, odtruwające, antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe.

Orzechy piorące

odcienie beży

Zawarta w orzechach saponina ma właściwości antybakteryjne, owadobójcze i przeciwgrzybiczne.

Kurkuma

odcienie żółci

Wykorzystywana od starożytności w medycynie, znana jest ze swych właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych, przeciwbólowych, antynowotworowych, antyalergicznych oraz wielu innych

Marzanna barwierska

odcienie czerwieni i różu

Od tysiącleci stosowana w farbiarstwie, jak również w medycynie naturalnej jako zioło stosowane przy dolegliwościach układu moczowego oraz jako środek o działaniu przeciwbakteryjnym

Granat

odcienie pomarańczy i brązu

Jeden z najlepszych pogromców wolnych rodników, dzięki czemu korzystnie wpływa na utrzymanie dobrej kondycji całego organizmu

Indygowiec

odcienie błękitu

Jest rośliną barwierską znaną i używaną od starożytności aż po czasy nam współczesne.  Światowe trendy „slow life” pozwoliły na ponowne odkrycie naturalnego indygo, który jest trwały i ekologiczny.